Mēdz jau teikt, ka visām zālēm jābūt negaršīgām un rūgtām. Ar «Fitesten» gadījās tieši, šajā senajā prātulā, stāsta viens no preparāta autoriem, uzņēmuma «BF-Esse» direktors, medicīnas zinātņu doktors Juris Rubens: «Ja sākam no pirmssākumiem, «Fitesten» izstrādājām vēl padomju gados un toreiz šim preparātam pārbaudes tika veiktas kā zālēm – viss pētījumu komplekss, kas saistīts ar toksikoloģiju, pilnu iedarbību uz organismu. Kopā tika izveikti 20 pētījumi. Deviņdesmito gadu vidū iesniedzām visus dokumentus Latvijas Zāļu Aģentūrā, izveicām klīniskos pētījumus un reģistrējām kā Fitesten kā zāles. Pastas veidā. Un tā arī izrādījās lielākā problēma – zāles bija ar ļoti specifisku garšu, tās bija ļoti grūti dabūt iekšā un tik pat grūti dozēt.»
Juris Rubens stāsta, ka neraugoties uz spēcīgo garšu, pastas veidā šīs zāles esot bijušas ļoti efektīvas: «Priede vispār ir ļoti sena koku suga, senākās atrastās fosilijas ir 130 miljonus gadus vecas. Priede ir ļoti dzīvesspējīgs dabas elements, kas ir pārdzīvojis visus ko vien var pārdzīvot, tai ir izcila pielāgošanās spēja. Tomēr preparāta garša izrādījās milzīga problēma, kurai bija vajadzīgs risinājums.»
![]() |
Medicīnas zinātņu doktors Juris Rubens, docente Irēna Daberte un profesore Ilze Bārene. Foto: Dienas Bizness |
Piecu gadu darbs
Astoņdesmitajos gados Rīgas Medicīnas institūta paspārnē tapušajām zālēm bija nepieciešama jauns veidols. Tika eksperimentēts ar kapsulām, tomēr tā kā preparāts ir bioloģiski ļoti aktīvs, parastās želatīna kapsulas nederēja – preparāts tās saēda.Talkā nāca Rīgas Stradiņa universitātes Zāļu formu tehnoloģijas katedras vadītāja, profesore Ilze Bārene un viņas kolēģe docente Irēna Daberte. Sākās darbs pie problēmas risinājuma. «Mocījāmies kādus piecus gadus, zinātnieces izstrādāja īpašas formas, vajadzēja specifisku emulgatoru, stabilizatoru, jo «Fitesten» pasta bija ļoti agresīva pret apvalku. Visu laiku apvalks tika bojāts un katru reizi veidojām arvien jaunas proporcijas nākamajam apvalkam, līdz beidzot izdevās iegūt pareizo balansu, kas ļāva saglabāt kapsulu. Esam šo izgudrojumu patentējuši, patents ir reģistrēts divdesmit valstīs. Viss noslēpums slēpjas pareizās emulgatora, stabilizatora un aktīvās vielas proporcijās, kas ļauj šo aktīvo vielu kapsulā saglabāt. Mērķtiecīga zinātniskā eksperimenta rezultāts,» atceras Juris Rubens.
Praktiskā disertācija
Stāsta RSU Zāļu formu katedras vadītāja Ilze Bārene: «Fitosten formas problemātikas galvenā atšķetinātāja bija katedras docente Irēna Daberte. Par šo pētījumu viņa uzrakstīja un 2011. gadā aizstāvēja doktora disertāciju,» Zinātniece skaidro, ka darba process bija mērķtiecīgs zinātniskai-pētnieciskais process:«Bija jau vairāki ceļi, kurus mēs mēģinājām iet. Bez kapsulām eksperimentējām arī ar pulverveida formu, bet tas neizdevās, rezultāts bija negatīvs,» stāsta pētniece.Uzņēmums «BF-Esse» nav vienīgā firma ar kuru pētnieciskajā darbā sadarbojas Rīgas Stradiņa Universitātes Zāļu formu tehnoloģijas katedra: «Mums ir sadarbība ar Veterināro preču ražotni Siguldā un vēl pāris uzņēmumiem. Pie mums parasti nāk mazāki uzņēmumi, jo lielajiem zāļu ražotājiem ir savas laboratorijas, kurās tiek veikti pētījumi, un kur parasti strādā mūsu gatavotie speciālisti. Mēs tomēr pamatā esam izglītības iestāde, savukārt šādus blakus projektus varam apkalpot vien laikā, kad nenotiek nodarbības. Grūtākais laikam uzņēmējiem šādā sadarbībā ir pieņemt, ka pētījumi var ilgt vairākus gadus. Mūsdienās gadās, ka rezultāts ir nepieciešams maksimāli ātri, bet šādā nopietnā nozarē kā medicīna tas tomēr tā nenotiek. Te ir nepieciešams laiks.»
Eksports prasa pacietību
Juris Rubens skaidro, ka preparāta nākotnes vīzija ir saistīta ar eksportu: «Šobrīd preparātu piedāvājam poļiem, piedāvājam Krievijā, Ukrainā, šobrīd notiek reģistrācija Vjetnamā, diezgan lēni gan. Tāpat mēs plānojam uzrakstīt kopēju projektu ar somiem un norvēģiem, kur mums ir patents. Tomēr jaunam produktam ir viena milzīga problēma. Neviens jau negrib paņemt nezināmu produktu un ievirzīt tirgū. Visi nogaida. Šīs zāles esam reģistrējuši kā uztura bagātināju, jo šis ceļš ir vienkāršāks, šis ir dabas produkts, galu galā priežu skujas lietoja arī senatnē gan kā zāles, gan arī kosmētikas līdzekli. Ja man vajadzētu šo preparātu reģistrēt kā zāles, man to nāktos reģistrēk katrā valstī atsevišķi, un tas prasītu milzīgus finansiālus ieguldījumus un tik pat daudz laika, tā būtu milzīga problēma. Tāpat jau eksportējot zāļu nozarē jārēķinās, ka atdeve var parādīties arī tikai pēc desmit gadu darba.»Uzņēmums «BF-ESSE»
Mājas lapa: www.bfesse.intsol.lv
«BF-Esse» ir Latvijas mediko-biotehnloģijas kompānija, kas ražo inovatīvas, naturālas pārtikas piedevas. Tie ir dažādi preparāti, kas palīdz gan mazināt stresu un uzlabot miegu, gan arī uzlabo gremošanas trakta darbību. Uzņēmuma paspārnē darbojas arī stomatoloģiskā klīnika. Uzņēmums dibināts 1991. gadā.
Fitesten preparātā ir vairāk nekā simts bioloģiski aktīvu vielu un šis uztura bagātinātājs palīdz uzlabot kuņģa veselību, stimulē gļotu sekrēcijas veicināšanu, veicina kuņģa gļotādas atjaunošanos, palīdz sadziedēt bojāto kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotādu, ātrāk atjauno kuņģa veselību un palīdz atbrīvoties no nepatīkamas dedzināšanas kuņģī.
Rīgas Stradiņa Universitātes Zāļu formu tehnoloģijas katedra
Mājas lapa: www.rsu.lv
Katedras galvenais darbības virziens ir kvalificētas pirmsdiploma un tālākizglītības organizēšana zāļu formu tehnoloģijā, praktiskajā farmācijā, farmaceitiskajā aprūpē, kā arī farmaceitiskajā likumdošanā, augu un dzīvnieku bioloģijā, farmakognozijā, farmakoekonomikā.
Bez priežu un egļu skuju biezā ekstrakta izpētes un zāļu formu izstrādes katedra strādā arī pie bišu maizes produktu izstrādes.
Izglītības iestāžu un uzņēmēju sadarbības projekts «University and Business Co-operation Through Success Stories» notiek piecās valstīs. Projekta ietvaros mēs pastāstīsim par veiksmīgiem sadarbības piemēriem starp uzņēmējiem un augstskolām, kas vainagojušies ar jauniem produktiem vai iniciatīvām.
Projektu realizē Latvijā bāzēta nevalstiskā organizācija «Knowledge Triangle Network», Latvijas Universitāte, Stavangeras Universitāte Norvēģijā, Turku Universitāte Somijā, Viļņas Universitāte un SMK University of Applied Social Sciences Lietuvā, kā arī Latvijas Darba devēju konfederācija ar Nordoplus Horizontal, DPA Augsto tehnoloģiju centra SQUALIO un Dynamic University atbalstu.
Stāsts tapis sadarbojoties ar Knowledge Triangle Network, 2014